Region Kujawy
– Położenie –
Sielskie krajobrazy Kujaw, których spokój i harmonię można odnaleźć w pochodzącym z regionu Kujawiaku wpłynęły na postrzeganie tego wyjątkowego regionu. Podzielony w okresie zaborów pomiędzy strefy wpływów Prus oraz Rosji, zachował on swoją odrębność, umacniając więzy wspólnoty. Charakteru nadają mu nie tylko dostojne stroje, kulinarne rarytasy, czy gwara, ale również unikatowe budownictwo. Gliniane lub drewniane mury, chroniące ciepło domowego ogniska kryto strzechą, która idealnie wkomponowała się w idylliczną atmosferę regionu. Całości dopełniają młyny usiane na całym terenie Kujaw, słynących z produkcji chlebodajnego pyłu. Poznajcie miejsce, gdzie natura przeplata się z nowoczesnością, a tradycje minionych czasów są nadal żywe.
Wiecznie żywe tradycje minionych czasów, miejsce narodzin jednego z najbardziej rozpoznawalnych polskich tańców oraz ostoja klasycznych polskich zwyczajów, gdzie folklor jest nadal istotną cechą społeczności lokalnej. Zapraszamy na podróż po Kujawach, regionie, który znany jest z tego, że niezmiennie silnie kultywowane są tutaj tradycje poprzednich pokoleń. Chcąc poznać Kujawy od podszewki, nie wystarczy zanurzyć się w lekturze, ale trzeba poznać smaki, obyczaje i przepiękne krajobrazy tego wyjątkowego regionu.
Region Kujaw trudno wskazać prostym pociągnięciem palca po mapie, gdyż w zależności od przyjętego klucza może on się rozciągać na różne tereny. Według najbardziej ogólnego podziału regionalnego naszego kraju, Kujawy otoczone są od południa Mazowszem, z zachodu Wielkopolską i Pałukami, a z północnego wschodu Ziemią Dobrzyńską i Chełmińską. Wymienione regiony odróżniają się między sobą charakterystycznymi elementami ludowymi, muzyką, strojami i przesądami. Największy problem z wydzieleniem w miarę jasnej granicy Kujaw odnajdujemy na północy, gdzie otoczone są Borami Tucholskimi – regionem silnie oddziałującym na położone niżej Kujawy. Głównym powodem takiego stanu rzeczy było nasilenie w obu regionach niemieckiego osadnictwa w XVIII w., które wniosło identyczne wartości w Borach i na Kujawach, powodując stopniowe zacieranie odrębności regionalnej. Z tego też względu jednym z popularniejszych podziałów Kujaw jest wydzielenie Kujaw Zachodnich zwanych Czarnymi oraz Kujaw Wschodnich zwanych Białymi. Kujawy Czarne znalazły się w okresie zaborów pod władaniem Prus, które pomimo, iż bardzo silnie rozwinięte gospodarczo oraz kulturowo wypierały stopniowo kulturę lokalną na rzecz propagowania własnych wartości. Zgoła inaczej sytuacja ta wyglądała na Kujawach Białych, które zostały włączone do Królestwa Kongresowego znajdującego się pod władaniem Imperium Rosyjskiego. Władze rosyjskie nie starały się zmienić zwyczajów lokalnej społeczności, dzięki czemu region ten cały czas pozostał bogaty w wierzenia, obrzędy oraz charakterystyczne stroje ludowe.